| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Trident Z5 NEO RGB |
| Model | F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Latency | 30-38-38-96 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Fan lncluded | No |
| Heatspreader Colour | Black |
| Features | AMD EXPO Memory OC Profile Ready |
| Notes | Rated EXPO frequency & stability depends on MB & CPU capability |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good Product but Price is now sky high - Gerald, 16 January 2026
I purchased this just over a year ago for R2999.
works great and i needed another set.
I will not be spending this ridiculous amount of money on this
- Peace of mind is priceless when it comes to your PC. Don't skimp out on good RAM - Jermaine, 17 March 2025
As someone who doesn't want to care about my components, I buy what is said to be the best bang for buck and then I forget about it. I get that sense of peace with these modules.
After a quick Google I was convinced and went for it. Not Sorry - First AM5 Build - Bradley, 12 March 2025
Great product, highly recommended for those upgrading to AM5 and as always exceptional service from Wootware!
- Affordable ram - Michael, 20 September 2024
This ram is at a respectable price point, it is also really quick. Based on some research I did, AMD CPUs prefer, 6000mhz ram. Which paired perfectly with my R5 7600x. G Skill makes good DIMM's and the RGB is not as bright as I would have liked.
- RAM that is FUN! - Darkness, 2 September 2024
The cards are a decent quality look and feel and work as expected with zero issues thus far. The best part of these cards for me is getting to customize the RGB layout of each one down to the single LED diode that are built in and accessible using the GCC program. If you like RGB and you like intricate customizing then this is the RAM for you.
- Fast and pretty - Jacques, 29 August 2024
With my AMD 7800x3d these disco light infused RAM modules run like the wind! The are fast, the sweet spot I guess. They are nice to look at, it just compliments my case.
- Solid and Stable - Buks, 29 August 2024
Installed, enabled EXPO in the BIOS and there you go iv had Solid 6GHz RAM , no issues. The RGB work well with the ASUS controller and could be synced to the MSI COOLER colors, Was able to control MSI Cooler and G.skill RGB from the ASUS TUFF interface.
- RAM for days - Kendo, 1 August 2024
Perfect Ram wont need new RAM for years to come, amazing speeds with stunning RGB, reliable and fast delivery and amazing service from Wootware as expected
- Does exactly what it needs to - Daniel, 23 July 2024
Not much to say besides the fact that it works exactly as expected. It looks great in the case and the Lights pair well with my Corsair LE RGB Fans. I did have to activate XMP to get the RAM to run at 6000MHz, but this is standard.
- Super fast - Yusuf, 12 April 2024
Solid ram and looks awesome.
- Fixed a huge issue - Brad, 2 December 2023
the performance is amazing as expected but the best thing was my boot times improved which I didn't expect.
Previously had a different kit of 2x16gb 5600mhz cl40 that would take about 1min45sec to get to windows, with this kit it's now about 35-40 seconds.
Chuffed. - Perfect 7000 series RAM - Dylan, 23 November 2023
This ram is the sweet spot for 7000 series AMD chips. It was easy to enable EXPO and the performance is great. The RGB is an added bonus. I will definitely be picking up 2 more sticks in the future.
- Perfect - Clinton, 20 October 2023
Works like a dream! A definite worthwhile addition to an RGB Case!
Definitely something to consider when purchasing. - Perfect - Clinton, 20 October 2023
Works like a dream! Definitely a worthwhile addition to an RGB Case!
Definitely something to consider when purchasing.
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,799.00
Save: R 700!












