Features Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Trident Z5 NEO RGB |
| Model | F5-6400J3039G16GX2-TZ5NR |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6400MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Latency | 30-39-39-102 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Fan lncluded | No |
| Heatspreader Colour | Black |
| Features | AMD EXPO Memory OC Profile Ready |
| Notes | Rated EXPO frequency & stability depends on MB & CPU capability |
| Warranty Information | |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great - M, 28 January 2026
Running at 6400 cl 30 with my 9600x without any glitches. And it looks so good!
- works great once timings and speed are set for the cpu - Prem, 25 September 2025
Bought this kit to pair with my 9800x3d, unfortunately my 9800x3d cannot do 64000mhz 1:1 so took sometime to find the best settings and stability, i eventually settled for 6200mhz at cl28. Ram runs cool and without issues.
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!





