Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | FURY Beast RGB DDR5 |
| Model | KF560C30BBEAK2-32 |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000 MT/s |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | CL30, 30-36-36 |
| Tested Voltage | 1.4V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | N/A, On-Die DDR5 ECC |
| SPD Speed | 4800 MT/s |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Height | 42.3mm |
| Form Factor | UDIMM Desktop Memory Module with Aluminium Heatspreader |
| Overclocking | Intel eXtreme Memory Profile 3.0 |
| AMD EXPO Memory OC Profile | |
| RGB | Yes, Kingston FURY Infrared Sync Technology |
| LEDs | Addressable RGB with 16.7 million colours |
| Software | Kingston FURY CTRL RGB Software |
| Third Party RGB Control | MSI Mystic Light, ASUS Aura, ASRock Polychrome, Gigabyte RGB Fusion Compatible |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- It just works. - Witblitz, 9 February 2026
Couldn't be happier. Paired with a 9800X3D and Gigabyte X870E Aorus Elite X3D. Loaded EXPO I, booted up first time no problems. The Fury CTRL app is a nice little addition as you can so some funky stuff with the RGB lights. Kudos to Wootware for excellent service as always.
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!










