| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 (5th Gen, Zen 4) |
| Model | 8600G (100-100001237BOX) |
| CPU | |
| Core Arrangement | 6x Zen 4 cores |
| Number of CPU Cores | 6 cores |
| Number of Threads | 12 threads |
| Base Clock | 4.30GHz |
| Boost Clock | Up to 5.0GHz |
| Total L2 Cache | 6MB |
| Total L3 Cache | 16MB |
| Default TDP | 65W |
| Lithography Process | TSMC 4nm FinFET |
| Overclocking Support | Unlocked multiplier for overclocking |
| Memory | |
| System Memory Type | DDR5 |
| Maximum Memory | 256GB (4x 64GB) |
| Memory Channels | Dual-channel DDR5 memory architecture |
| System Memory Specification | 5200MHz supported |
| Overclocking Support | Yes, supports AMD EXPO memory profiles |
| Supported Memory Speeds | 2x1R 5200 MT/s |
| 2x2R 5200 MT/s | |
| 4x1R 3600 MT/s | |
| 4x2R 3600 MT/s | |
| ECC Support | N/A |
| Graphics | |
| Integrated | AMD 760M RDNA 3 Graphics |
| Execution Units | 8 EU, 512 Shaders |
| Boost Clock | 2800 MHz |
| Supported Video Outputs | DisplayPort (Up to DisplayPort 2.1) |
| HDMI (Up to HDMI 2.1) | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| Variable Refresh | Yes, FreeSync supported |
| Smart Access | Supports AMD Smart Access Memory |
| HDR Support | Yes, supports HDR Metadata and UHBR10 |
| Video Encode Bandwidth | Up to 4320p43 8bpc H.265 |
| Up to 4320p60 8/10bpc AV1 | |
| Up to 2160p175 8bpc H.264 | |
| Video Decode Bandwidth | Up to 1080p60 8bpc MPEG2 |
| Up to 1080p60 8bpc VC1 | |
| Up to 4320p49 8/10bpc VP9 | |
| Up to 4320p75 8bpc H.264 | |
| Up to 4320p49 8/10bpc H.265 | |
| Up to 4320p60 8/10bpc AV1 | |
| AI Engine | |
| Type | AMD Ryzen AI |
| Performance | Up to 16 TOPS |
| Platform | |
| Unlocked Multiplier | Yes |
| CPU Socket | AM5 |
| Socket Count | 1P |
| Thermal Solution | AMD Wraith Stealth |
| Maximum Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Connectivity | |
| USB Type-C Support | Yes |
| Native USB 4 (40Gbps) Ports | 2 |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports | 2 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) Ports | 1 |
| Native CPU PCIe Lanes | 20 PCIe 4.0 lanes total |
| 16x PCIe lanes for graphics & NVMe storage | |
| 4x PCIe lanes for AMD series chipset | |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1 |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit Edition |
| Windows 10 64-bit Edition | |
| RHEL x86 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| General | |
| CPU Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX( ), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Security | AMD Enhanced Virus Protection (NX bit) |
| Advanced Features | AMD StoreMI Technology |
| AMD Ryzen VR-Ready Premium | |
| PCI Express Gen 4 support | |
| AMD EXPO Memory Overclocking Profiles | |
| AMD Precision Boost 2.0 | |
| AMD Precision Boost Overdrive | |
| AMD StoreMI Technology | |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | |
| AMD Ryzen Master Support | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent all in one chip - Bergvliet High School, 20 May 2024
With the Ryzen 5 7600 being out of stock, our school bought two of these for our last order. With a simple UEFI update, our motherboards happily ran these new APU's just fine. The relative lack of PCIE lanes isn't a problem since our basic office/classroom PC doesn't need much in the way of extras, so long as the motherboard has a NVME slot. The powerful integrated graphics of the APU is more than enough to match any need we have and with the chosen motherboard supporting 3 outputs, only the most advanced of setups will end up with a problem.
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R5,199.00
Save: R 1,600!
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,199.00
Save: R 400!
AMD 100-100000593WOF Ryzen 5 7600X 5.30GHz 6-Core Zen 4 Socket AM...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,499.00
Save: R 2,200!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR3,499.00
R2,499.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
























