| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 (3rd Gen) |
| Model | 4500 (100-100000644BOX) |
| Specifications | |
| Number of CPU Cores | 6 |
| Number of Threads | 12 |
| Base Clock | 3.6GHz |
| Maximum Boost Clock | Up to 4.1GHz |
| Total L1 Cache | 384KB |
| Total L2 Cache | 3MB |
| Total L3 Cache | 8MB |
| Default TDP | 65W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 7nm FinFET |
| Unlocked | Yes |
| CPU Socket | AM4 |
| Socket Count | 1P |
| Thermal Solution | AMD Wraith Stealth |
| Maximum Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| OS Support* | Windows 11 64-bit Edition |
| Windows 10 64-bit Edition | |
| RHEL x86 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| Connectivity | |
| PCI Express Version | PCIe 3.0 |
| System Memory Type | DDR4 |
| Maximum Memory | 128GB |
| Memory Channels | 2 |
| System Memory Specification | Up to 3200MHz |
| Maximum Memory Speed | 2x1R: DDR4-3200 |
| 2x2R: DDR4-3200 | |
| 4x1R: DDR4-2933 | |
| 4x2R: DDR4-2667 | |
| Key Features | |
| Supported Technologies | AMD StoreMI Technology |
| AMD "Zen 2" Core Architecture | |
| AMD Ryzen VR-Ready Premium | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Nothing to complain about - Jean, 17 February 2025
Looks Perfect, Haven't tested it yet as it's for one of my clients but the only thing I'd Suggest for the benefit of both woodware and the client is that should anyone buy a processor from you guys and no thermal paste is included to maybe give a prompt at check out or after adding the cpu to cart and ask if the client would like to add thermal paste for his/her processor. But no Complains in any other aspect, package arrived safe and well packaged
- Good performance - Aziz, 11 September 2023
This CPU works well for a mid range gaming pc if paired with a GPU no complaints works well
- Budget cpus are awesome - Calie, 30 December 2022
Cpu's at this budget has gotten really good. Pairing it with a second hand 1070 or 1080 and you are good as gold! Stock cooler is a bit small and it will run a bit toasty when utilized a 100% just be mindful of that. Cool electronics last the longest!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R5,199.00
Save: R 1,600!
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,199.00
Save: R 400!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR3,499.00
R2,499.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
























