| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 (5th Gen, Zen 4) |
| Model | 7500F MPK (100-100000597MPK) |
| CPU | |
| Core Arrangement | 6x Zen 4 cores |
| Number of CPU Cores | 6 cores |
| Number of Threads | 12 threads |
| Base Clock | 3.70GHz |
| Maximum Boost Clock | Up to 5.0GHz |
| Total L1 Cache | 384KB |
| Total L2 Cache | 6MB |
| Total L3 Cache | 32MB |
| Default TDP | 65W |
| Lithography Process | Zen 4 Cores - TSMC 5nm FinFET |
| Zen 4 IO Die - TSMC 6nm FinFET | |
| Memory | |
| System Memory Type | DDR5 |
| Maximum Memory | 192GB |
| Memory Channels | Dual-channel DDR5 memory architecture |
| System Memory Specification | 5200MHz supported (official) |
| Overclocking Support | Yes, CPU multiplier overclocking with AMD EXPO memory profiles |
| Supported Memory Speeds | 2x1R DDR5-5200 |
| 2x2R DDR5-5200 | |
| 4x1R DDR5-3600 | |
| 4x2R DDR5-3600 | |
| ECC Support | Yes (check with your motherboard vendor for support) |
| Graphics | |
| Integrated | N/A |
| Platform | |
| Unlocked Multiplier | Yes |
| CPU Socket | AM5 |
| Socket Count | 1P |
| Thermal Solution | AMD Wraith Stealth |
| Maximum Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Connectivity | |
| USB Type-C Support | Yes |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports | 4 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) Ports | 1 |
| Native CPU PCIe Lanes | 28 lanes total |
| 16x PCIe lanes for graphics | |
| 8x PCIe lanes for NVMe storage | |
| 4x PCIe lanes for AMD 600 series chipset | |
| Additional Motherboard Chipset PCIe Lanes | AMD X670E: 12x PCIe 4.0 lanes |
| AMD X670: 12x PCIe 4.0 lanes | |
| AMD B650E: 8x PCIe 4.0 lanes | |
| AMD B650: 8x PCIe 4.0 lanes | |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1, RAID10 |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit Edition |
| Windows 10 64-bit Edition | |
| RHEL x86 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by motherboard manufacturer. | |
| General | |
| Advanced Features | AMD StoreMI Technology |
| AMD Ryzen VR-Ready Premium | |
| PCI Express Gen 5 support | |
| AMD EXPO Memory Overclocking Profiles | |
| AMD Precision Boost 2.0 | |
| AMD Precision Boost Overdrive | |
| AMD StoreMI Technology | |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | |
| AMD Ryzen Master Support | |
| CPU Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX( ), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- works like a dream - Abdul, 7 October 2025
My 7500f hit 5GHZ on the stock cooler and i barely hear it ,just got it today was easy to set up no complaints
- Teise'n Samuels order OR381105 (CPU) - Teise'n, 26 March 2025
One of my most anticipated components for the pc build and it has absolutely met to my expectations, I am more the satisfied with what the Team had sent me over in prestine condition.
- Teise'n Samuels order OR381105 (CPU) - Teise'n, 26 March 2025
One of my most anticipated components for the pc build and it has absolutely met to my expectations, I am more the satisfied with what the Team had sent me over in prestine condition.
- This is the best entry am5 CPU - Zayd, 13 June 2024
when I bought it I got a b650 mobo. wootware upgraded my bios for me so that was a nice surprise. My temps go up to 35 Degrees C with a liquid cooler installed. and 90+ without a cooler. This is basically a 7600 cpu with the 2 gpu cores disabled. You will most likely get a separate GPU anyway.
- Fantastic Price vs. Performance - CB, 29 April 2024
This CPU is fantastic as an entry into AM5. By carefully selecting components I was able to get a better GPU that is not bottlenecked by this at 1440p gaming.
Overall Build:
CASE: Montech AIR 1000 Premium
CPU: Ryzen 5 7500F
COOLER: ID-Cooling FROZN A410
GPU: Palit GeForce RTX 4070 Ti SUPER
MBOARD: B650 GAMING X AX
RAM: G.Skill F5 (2x16GB) DDR5-6000MHz CL30
SSD: HIKSEMI 1024G FUTURE 1TB
PSU: Super Flower Leadex III Gold 850W - Little cool beast - Daniël, 24 January 2024
Great performance, especially in gaming, and running very cool even in summer! What a bargain for DDR5 - compared to Intel counterparts. Also great service from wootware as usual! Thanks alot
- Perfect for Gaming! - Arneev, 6 January 2024
Paired this up with a 4070 playing on a 1440p monitor and it is working like a charm. 5GHz with 6 cores is a steal for this price!
Would recommend it for budget or more graphics demaning games/resolutions. Also shout out to wootware for updating the BIOS on my motherboard in order for it to be compatiable with the CPU! - Perfect for Gaming! - Arneev, 6 January 2024
Paired this up with a 4070 playing on a 1440p monitor and it is working like a charm. 5GHz with 6 cores is a steal for this price!
Would recommend it for budget or more graphics demaning games/resolutions - Excellent Price/Performance - Michael, 19 December 2023
What a fantastic CPU! Strong performance and great price make this amazing value for money.
Currently, the price is on par with the 5600X - which is wild - and together with reasonable DDR5 prices, upgrading to AM5 was a no-brainer.
I'd recommend this CPU to anyone that's looking to upgrade to AM5. - Great CPU - Martin, 16 December 2023
Can handle a 6800 in 1440p without breaking a sweat. I wager it could handle up to a 7900xt. Great price, with awesome performance.
- The little CPU that could. - Jaryd, 18 October 2023
Don't shy away from this CPU, on paper it may not seem like a contender, but it has held its own against the likes of the 7600 and 7600x respectively.
Temps are also great under gaming load I'm looking and 60 Degrees c and just over 80 under a stress test. - Amazing CPU and great Entry into the AM5 Platform - Lourens, 3 October 2023
Amazing CPU..Runs nice and quiet and handles everything I throw at it like A champ. PBO to 5.2GHZ super easy and stays nice and Cool with a 240MM AIO Cooler. Should be perfect till Zen5 comes out.
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R5,199.00
Save: R 1,600!
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,199.00
Save: R 400!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR3,499.00
R2,499.00
Save: R 1,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!

























