| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 (5th Gen, Zen 4) |
| Model | 8500G (100-100000931BOX) |
| CPU | |
| Core Arrangement | 2x Zen 4 cores, 4x Zen 4C cores |
| Number of CPU Cores | 6 cores |
| Number of Threads | 12 threads |
| Base Clock | 3.5GHz |
| Boost Clock | Up to 5.0GHz |
| Zen 4C Boost Clock | Up to 3.7GHz |
| Total L2 Cache | 6MB |
| Total L3 Cache | 16MB |
| Default TDP | 65W |
| Lithography Process | TSMC 4nm FinFET |
| Overclocking Support | N/A, supports Precision Boost 2 & Curve Optimizer Voltage Offsets |
| Memory | |
| System Memory Type | DDR5 |
| Maximum Memory | 256GB (4x 64GB) |
| Memory Channels | Dual-channel DDR5 memory architecture |
| System Memory Specification | 5200MHz supported |
| Overclocking Support | Yes, supports AMD EXPO memory profiles |
| Supported Memory Speeds | 2x1R 5200 MT/s |
| 2x2R 5200 MT/s | |
| 4x1R 3600 MT/s | |
| 4x2R 3600 MT/s | |
| ECC Support | N/A |
| Graphics | |
| Integrated | AMD 740M RDNA 3 Graphics |
| Execution Units | 4 EU, 256 Shaders |
| Boost Clock | 2800 MHz |
| Supported Video Outputs | DisplayPort (Up to DisplayPort 2.1) |
| HDMI (Up to HDMI 2.1) | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| Variable Refresh | Yes, FreeSync supported |
| Smart Access | Supports AMD Smart Access Memory |
| HDR Support | Yes, supports HDR Metadata and UHBR10 |
| Video Encode Bandwidth | Up to 4320p43 8bpc H.265 |
| Up to 4320p60 8/10bpc AV1 | |
| Up to 2160p175 8bpc H.264 | |
| Video Decode Bandwidth | Up to 1080p60 8bpc MPEG2 |
| Up to 1080p60 8bpc VC1 | |
| Up to 4320p49 8/10bpc VP9 | |
| Up to 4320p75 8bpc H.264 | |
| Up to 4320p49 8/10bpc H.265 | |
| Up to 4320p60 8/10bpc AV1 | |
| AI Engine | |
| Type | Not Present |
| Performance | N/A |
| Platform | |
| Unlocked Multiplier | N/A |
| CPU Socket | AM5 |
| Socket Count | 1P |
| Thermal Solution | AMD Wraith Stealth |
| Maximum Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Connectivity | |
| USB Type-C Support | Yes |
| Native USB 4 (40Gbps) Ports | 2 |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports | 2 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) Ports | 1 |
| Native CPU PCIe Lanes | 14 PCIe 4.0 lanes total |
| 10x PCIe lanes for graphics & NVMe storage | |
| 4x PCIe lanes for AMD series chipset | |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1 |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit Edition |
| Windows 10 64-bit Edition | |
| RHEL x86 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| General | |
| CPU Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX( ), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Security | AMD Enhanced Virus Protection (NX bit) |
| Advanced Features | AMD StoreMI Technology |
| AMD Ryzen VR-Ready Premium | |
| PCI Express Gen 4 support | |
| AMD EXPO Memory Overclocking Profiles | |
| AMD Precision Boost 2.0 | |
| AMD Precision Boost Overdrive | |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | |
| AMD Ryzen Master Support | |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | |
| AMD Ryzen Master Support | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- 8500Great! - Michael, 30 September 2024
Nice processor, really simple to install and configure. Very impressed at how games like Roblox, Rocket League and other handle just with the onboard graphics. My kids are very chuffed because I told them they wouldn't be able to play games until we get a graphics card, but the CPU is so powerful its making me question if I even need one at this stage for the games the kids play.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,999.00
Save: R 1,800!
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,549.00
R3,149.00
Save: R 400!
AMD 100-100000593WOF Ryzen 5 7600X 5.30GHz 6-Core Zen 4 Socket AM...
In stock with WootwareR6,299.00
R3,999.00
Save: R 2,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,799.00
Save: R 1,200!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,184.00
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
Contact for AvailabilityR1,060.00
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R649.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
























