Customers Who Viewed This Product Purchased
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,499.00
Save: R 3,300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5000 Series |
| Model | 100-100001582BOX |
| Form Factor | Boxed Processor, Desktops |
| Market Segment | Enthusiast Desktop |
| Architecture | Zen 3 |
| # of CPU Cores | 8 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| # of Threads | 16 |
| Max. Boost Clock | Up to 4.8 GHz |
| Base Clock | 3.8 GHz |
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| Default TDP | 105W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 7nm FinFET |
| Processor Technology for I/O Die | 12nm (Globalfoundries) |
| CPU Compute Die (CCD) Size | 74mm² |
| I/O Die (IOD) Size | 125mm² |
| Package Die Count | 2 |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| CPU Socket | AM4 |
| Supporting Chipsets | X570, B550, A520, X470, B450 |
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, FMA3, MMX-plus, SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Thermal Solution (PIB) | AMD Wraith Prism |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 90°C |
| OS Support | Windows 11 - 64-Bit Edition, Windows 10 - 64-Bit Edition, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| Connectivity | Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports: 4, Native USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Ports: 0, Native USB 2.0 (480Mbps) Ports: 0, Native SATA Ports: 2 |
| PCI Express Version | PCIe 4.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable) | 24, 20 |
| Additional Usable PCIe Lanes from Motherboard | amd_x570: 16x Gen 4, amd_x470: 2x Gen 3, 8x Gen 2 |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1, RAID10 |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 128 GB |
| System Memory Subtype | UDIMM |
| Max Memory Speed | 2x1R DDR4-3200, 2x2R DDR4-3200, 4x1R DDR4-2933, 4x2R DDR4-2667 |
| ECC Support | Yes (Requires mobo support) |
| Graphics Capabilities | Discrete Graphics Card Required |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ASRock B550M WIFI SE AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mother...
Contact for AvailabilityR2,075.00
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Micro-...
In stock with WootwareR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
Stock Coming SoonR7,199.00
R4,699.00
Save: R 2,500!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
























