Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | Gig Wireless Adapters |
| Model | AX210NGW |
| Weight (in grams) | 2.8 |
| Operating Temperature Range | 0°C to 80°C |
| Operating Temperature (Maximum) | 80 °C |
| Operating Temperature (Minimum) | 0 °C |
| Supported Operating Systems | Windows 11, 64-bit*, Windows 10, 64-bit*, Linux* |
| Antenna | 2x2 |
| TX/RX Streams | 2x2 |
| Bands | 2.4, 5, 6 GHz (160MHz) |
| Max Speed | 2.4 Gbps |
| Wi-Fi CERTIFIED* | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Compliance | FIPS, FISMA |
| Integrated Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Board Form Factor | M.2 2230, M.2 1216 |
| Package Size | 22mm x 30mm x 2.4mm, 12mm x 16mm x 1.65mm |
| System Interface Type | PCIe |
| MU-MIMO | Yes |
| Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA) | Yes |
| Supported Under Intel vPro Technology | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best Wi-Fi Card - RLR, 5 October 2025
Great Wi-Fi card for laptop that a MediaTek PCIe Adapters.
You will get better speeds and less network interference.
Make sure to get the Intel Intel AX210NGW AX210 drivers for Linux but if you are on Windows 11, it will support the hardware without needing updates.
Category Bestsellers
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!









