Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | WiFi 6 Network Adapter |
| Model | U11 |
| Chipset | N/A |
| Networking | |
| Bands | 2.4, 5.0GHz (80MHz) |
| Standards Supported | WiFi 4 (802.11n) |
| WiFi 5 (802.11ac) | |
| WiFi 6 (802.11ax) | |
| Data Rates | WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz) : up to 286 Mbps |
| WiFi 6 (802.11ax) (5GHz) : up to 600 Mbps | |
| Transmission Power | <20dBm (EIRP) ,<0.1W (EIRP) |
| Wireless Modes | Station Mode、SoftAP Mode |
| Wireless Security | WPA-PSK/WPA2-PSK、WPA/WPA2 |
| General | |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit (2.4GHz, 5GHz supported) |
| Windows 11 64-bit (2.4GHz, 5GHz supported) | |
| Linux x86_64, Kernel 3.10 or later | |
| Form Factor | USB 2.0 Type-A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!









