Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | WiFi Adapters |
| Model | WU650 |
| Antenna | Built-in 2dBi Antenna |
| USB Port | USB2.0 |
| Wireless Frequency | |
| 2.4GHz | 2.412~2.483 |
| 5GHz | 5.180~5.825GHz |
| Wireless Standard | IEEE802.11a, IEEE802.11b, IEEE802.11g, IEEE802.11n, IEEE802.11ac |
| Transmission Rate | 11b: 1/2/5.5/11Mbps; 11g: 6/9/12/18/24/36/48/54Mbps; 11n: 200Mbps; 11ac:433Mbps |
| Transmit Power | 17dBm(max) |
| Encryption | WPA-PSK/WPA2-PSK; WPA/WPA2; WEP |
| Other Function | Soft AP function, need to install the driver with UI, or the third-party software. (64bit system and win 10 do not support soft AP) |
| Support OS | Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10; Don’t support free drive; MacOS10.6~MacOS10.15 |
| Working Environment | |
| Working Temperature | 0 ℃ ~40 ℃ |
| Storage Temperature | -40 ℃~70 ℃ |
| Working Humidity | 10%~90%RH Non-condensing |
| Storage Humidity | 5%~90%RH Non-condensing |
| Product Dimensions | 2 x 1.5 x 0.8 cm |
| Product Weight | 3g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R579.00
Save: R 420!









