Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Series | Desktop Switch |
| Model | DES-1016A |
| General | |
| Key Features | D-Link Green Technology |
| 3.2 Gbps Switching Fabric | |
| Sixteen 10/100 Mbps Fast Ethernet Ports | |
| Auto MDI/MDIX Crossover for all Ports | |
| Standards | IEEE 802.1P QoS support |
| IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet (Twisted-pair Copper) | |
| IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet (Twisted-pair Copper) | |
| IEEE 802.3az Energy-Efficient Ethernet (EEE) | |
| ANSI/IEEE 802.3 NWay auto-negotiation | |
| IEEE 802.3x Flow Control | |
| Functionality | |
| Data Transfer Rates | Ethernet: |
| - 10 Mbps (half duplex) | |
| - 20 Mbps (full duplex) | |
| Fast Ethernet: | |
| - 100 Mbps (half duplex) | |
| - 200 Mbps (full duplex) | |
| Network Cables | 10BASE-T: |
| UTP CAT 3, 4, 5/5e (100 m max.) | |
| EIA/TIA-586 100-ohm STP (100 m max.) | |
| 100BASE-TX, 1000BASE-T: | |
| UTP CAT 5/5e (100 m max.) | |
| EIA/TIA-568 100-ohm STP (100 m max.) | |
| LED Indicators | Per port: Link/Activity/Speed |
| Per device: Power | |
| Packet Filtering/Forwarding Rates | Ethernet: 14,880 pps per port |
| Fast Ethernet: 148,800 pps per port | |
| Media Interface Exchange | Auto MDI/MDIX Adjustment For all Ports |
| Transmission Method | Store-and-forward |
| RAM Buffer | 256 KBytes per device |
| Protocol | CSMA/CD |
| Physical | |
| Dimensions | 155.7mm x 122mm x 41mm |
| Power | AC input: 2.28 Watts |
| DC input: 1.25 Watts | |
| Temperature | Operating: 0°C to 40˚C |
| Storage: -10°C to 70˚C | |
| Humidity | 10% to 90% RH Non-condensing |
| Storage 5% to 90% RH Non-condensing | |
| Certifications | CE Class B |
| FCC class B | |
| CB | |
| RoHS | |
| EuP | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









