Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Model | DGS-F1010P |
| General | |
| Size | Desktop |
| Interface | 8x 10/100/1000 BASE-T Ports |
| 2x 10/100/1000 BASE-T Uplink Ports | |
| Standards | IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet (Twisted-Pair Copper) |
| IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet (Twisted-Pair Copper) | |
| ANSI/IEEE 802.3 NWay Auto-Negotiation | |
| IEEE 802.3x ow Control | |
| Media Interface Exchange | Auto MDI/MDI-X Adjustment On All Ports |
| Lighting Protection | 6KV |
| Performance | |
| Switching Fabric | 20 Gbps |
| Transmission Method | Adopt Store-And-Forward |
| Data Transfer Rates | |
| Gigabit Ethernet | 1000 Mbps |
| Fast Ethernet | 100 Mbps |
| Packet Filtering / Forwarding Rates | 10M Port Maximum 14800pps |
| 100M Port Maximum 148800pps | |
| 1000M Port Maximum 1488000pps | |
| PoE | |
| PoE Standards | IEEE 802.3af |
| IEEE 802.3at | |
| PoE-Capable Ports | Ports 1 to 8 |
| Power Budget | 96W (30W Max. Per PoE Port) |
| LEDs | |
| Power Budget | Yes |
| Link/Activity | Yes |
| Features | 10/100/1000 Mbps Ethernet Ports |
| Full/Half-Duplex For Ethernet/Fast Ethernet | |
| VLAN | |
| EXTEND | |
| PoE | |
| QoS | |
| Plug-And-Play Installation | |
| Auto MDI/MDI-X Crossover On All Ports | |
| Compact Lightweight Chassis | |
| Noise-Free Operation | |
| Eight PoE Ports | |
| IEEE 802.3af/at Compliant | |
| 96W total Power Budget | |
| Up to 30W Power Output Per PoE Port | |
| Physical | |
| Dimensions(L x W x H) | 184 x 75 x 27mm |
| Weight | 0.95 Kg |
| Power Adapter | 96W External Power Adapter |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









