Customers Who Viewed This Product Purchased
OBSBOT Meet 2 4K UltraHD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR3,449.00
R2,499.00
Save: R 950!
OBSBOT Meet SE Full HD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
OBSBOT Tiny 2 Lite 4K UltraHD AI-Powered PTZ Webcam
In stock with WootwareR4,199.00
R2,999.00
Save: R 1,200!
NearStream AW-V08AF 4K UHD(3840x2160) 30FPS Webcam
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
NearStream VM20 4K UHD(3840x2160) Wired Streaming Camera
In stock with WootwareR4,799.00
R4,499.00
Save: R 300!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EMEET |
| Series | Webcams |
| Model | EM-CAM-SC96 |
| IMAGE | |
| Max Resolution | 1080P at 30FPS |
| Field of View (FoV) | 90° |
| Focus Type | Fixed Focus |
| Video Pickup Radius | 30-300cm |
| Video Codec | YUY2 / MJPEG |
| Image Sensor | 1/2.7", CMOS, 2.07M |
| Optical Focal Length | 2.88mm |
| Exposure Mode | Automatic |
| White Balance | Automatic |
| BLC (Black Light Compensation) | Automatic |
| AUDIO | |
| Microphone | 2 Omni-Directional Microphones |
| Optimal Pickup Range | 2.4M |
| CONNECTION | |
| Connection | USB2.0, USB-A |
| UVC Communication Protocol | UVC 1.0~1.5 |
| USAGE | |
| Privacy Cover | Physical Privacy Cover |
| Tripod Thread | YES |
| Dimensions (WHD) | 125mm × 68mm × 52mm |
| Weight | 133.5g |
| Recommended For | Video Conferencing, For Business |
| Input | 5V, 500mA |
| Average Power Consumption | 750mW |
| COMPATIBILITY | |
| Compatibility | Works with Zoom, Microsoft Teams, Skype for Business, Slack, Webex, and many more |
| Operating System | Windows 7, 10, 11, or later; Mac OS 10.10 or later |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great 1080p webcam! - Warren, 28 July 2025
Working as an online teacher the webcam provides the clarity I need, even my students are thrilled seeing my face in HD haha. Of course there are way better webcams in 4K but honestly for the price and value you're getting this will suffice in 99% of all situations.









