Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EPOS |
| Series | Business Series |
| Model | ADAPT 360 (EPO-1000209) |
| Technical | |
| Ear Coupling | Around Ear |
| Transducer Principle | Dynamic, Closed |
| Wireless | |
| Connectivity | Wireless Direct (using PC dongle) |
| Bluetooth 5.0 | |
| Connector Plugs | 1x 3.5 mm (4-pole connector) |
| Supported Bluetooth profiles | Hands-Free Profile (HFP), Headset Profile (HSP), Audio Video Remote Control Profile (AVRCP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) |
| Supported codecs | SBC, AptX |
| Compatibility | PC (Windows, Linux) / macOS / iOS / iPadOS / Android / Nintendo Switch / Devices with 3.5 mm jack input |
| Power | |
| Battery Life | Listening time: up to 46 hours (ANC off) |
| Listening time: up to 30 hours (ANC on) | |
| Talking time: up to 39 hours (ANC off) | |
| Talking time: up to 28 hours (ANC on) | |
| Charging | USB-C Charging, 2 hours 30 minutes from flat |
| Headphones | |
| Frequency Response | 18 Hz to 22,000 Hz (-10 dB) |
| Sound Pressure Level | Limited by EPOS ActiveGard: 108 dB (1 kHz/0 dBFS) |
| Microphone | |
| Frequency Response | 80 Hz to 8,000 Hz |
| Pick-Up Pattern | Beamforming pattern |
| Weight | 238g |
| Dimensions | 85 x 161 x 176mm (D x W x H) |
| General | |
| Colour | Black |
| Features | Active Noise Cancelling Technology |
| Voice Prompts | |
| Crystal-Clear Communication | |
| Adjustable Comfort | |
| Engineered For Work & Travel | |
| EPOS ActiveGard Sound Protection | |
| EPOS Connect App | |
| EPOS Manager | |
| Package Contents | ADAPT 360 headset |
| BTD 800 USB dongle | |
| USB cable with USB-C connector | |
| Audio cable (2.5 mm twist lock and 3.5 mm jack plugs) | |
| Storage pouch | |
| Compliance sheet | |
| Safety guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!









