Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | VOID WIRELESS v2 |
| Model | CA-9011379-WW |
| Colour | Black |
| Platform Compatibility | PC |
| Mac | |
| PS4/5 | |
| Mobile | |
| Wireless Range | Up to 15 Meters |
| Weight | 0.303 kg |
| Battery Powered | Yes |
| Audio | |
| Headphone Type | Wireless |
| Drivers | 50mm |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Impedance | 32k Ohms @ 1kHz |
| Audio Compatibility | PC |
| MAC | |
| Playstation | |
| Mobile | |
| Microphone | |
| Type | Omni-directional |
| Detachable | No |
| Sensitivity | -40dB (+/-3dB) |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Frequency Response | 100Hz - 8kHz |
| Connectivity | |
| Interface | USB Wireless Receiver |
| General | |
| 2.4GHz Wireless | Up to 70 hours |
| Bluetooth | Up to 130 hours |
| Software | |
| iCUE Support | Yes |
| Features | RGB Lighting |
| Dolby Atmos | |
| Audio Equalizer | |
| Package Contents | VOID WIRELESS v2 Headset |
| USB Wireless Transmitter | |
| USB Charging Cable (1.8m) | |
| Warranty Card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
Stock Coming SoonR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
Stock Coming SoonR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG Kithara HIFIMAN Planar Magnetic MEMS Boom Balanced Multi...
Stock Coming SoonR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!









