MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EPOS |
| Series | Gaming Series |
| Model | 1000892 |
| Technical | |
| Ear Coupling | Around Ear |
| Transducer Principle | Dynamic, Closed |
| Cable Length | GSA 31 USB Cable: 2 m |
| GSA 30 Console Cable: 1.5 m | |
| Connector Plugs | USB-A / 1 x 3.5mm |
| GSA 31 USB Cable / GSA 30 Console Cable | |
| Compatibility | |
| GSA H3PRO Dongle | PC, PS4, PS5 |
| GSA 31 USB Cable | PC, PS4, PS5 |
| Bluetooth v5.2 | Mobile Devices |
| GSA 30 Console Cable | PC, MAC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch and Consoles With a 3.5mm Jack Input |
| Battery Life | |
| Dongle | ANC On: 19 h |
| ANC Off: 30 h | |
| Bluetooth | ANC On: 22 h |
| ANC Off: 38 h | |
| GSA 30 Console Cable | ANC On: 18.5 h |
| ANC Off: 29 h | |
| GSA H3PRO Dongle Bluetooth | ANC On: 19 h |
| ANC Off: 28 h | |
| GSA 30 Console Cable Bluetooth | ANC On: 19 h |
| ANC Off: 27 h | |
| Headphones | |
| Frequency Response | 20 - 20000 Hz |
| Sensitivity | 116 dBSPL / 0 dBFS @ 1kHz |
| THD | <0.35% / 0dBFS @ 1kHz |
| Driver Size | 40 mm |
| Microphone | |
| Frequency Response | 100 - 7500 Hz |
| Pick-Up Pattern | Bidirectional |
| Sensitivity at 1kHz (Boom Arm) | -20dBFS / Pa @ 1kHz |
| Sensitivity at 1kHz (Ear Cup) | -20DdBFS / Pa @ 1kHz |
| Style | Detachable |
| Packaging | |
| Product Dimensions | 226 x 237 x 95 mm |
| Package Weight | 719.09g |
| General | |
| Colour | Sebring Black |
| Features | Cutting-Edge Wireless Performance |
| Passive Noise Control | |
| Active Noise Cancellation | |
| EPOS Audio Technology | |
| EPOS Gaming Suite | |
| Long Battery Life | |
| Lightweight Adjustable Stainless Steel Headband Slider | |
| Smart Button to Instantly Switch Between Audio Settings | |
| Package Content | GSA H3PRO Dongle |
| GSA 25 Cover Plate - Black | |
| GSA 31 USB Cable | |
| GSA 30 Console Cable | |
| USB-A Extension Cable | |
| Safety Guide | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- The best headphones I've ever used - Matthew, 5 February 2024
By far and away the most comfortable and professional sounding headset I have ever used... I used to have Steelseries Arctis Pro + Gamedac which gave me endless issues which I sent back to Wootware for replacement. Instead I got a credit note and bought the H3PRO. Never going back... Thanks again for Wootware for setting me up with the credit note! Outstanding service!
- Excelent quality excelent battery life - Dru, 24 August 2022
I upgraded from my 6-year-old EPOS Game ones to these, and they are a lifesaver for anyone in a noisy environment. The Noise cancellation is not extreme but, enough to keep your sanity in the office. The sound quality is great, and the microphone quality is good after the latest update. UI use them all day and get about 3 to 4 days battery life out of them. Overall I am happy with my purchase.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









