Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Epson |
| Series | EcoTank |
| Model | EcoTank L11050 |
| Technology | |
| Printing Method | PrecisionCore Print Head |
| Nozzle Configuration | 400 Nozzles Black |
| 128 Nozzles per Color | |
| Minimum Droplet Size | 3,3 pl, With Variable-Sized Droplet Technology |
| Ink Technology | Dye Ink |
| Printing Resolution | 4.800 x 1.200 DPI |
| Category | Home Office, Office Desktop |
| All-in-One Functions | |
| Number of colours | 4 colour |
| Printing Speed ISO/IEC 24734 | 15 pages/min Monochrome |
| 8 pages/min Colour | |
| Printing Speed | 30 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²) |
| 20 pages/min Colour (plain paper 75 g/m²) | |
| Colours | Black [Dye] |
| Magenta [Dye] | |
| Yellow [Dye] | |
| Cyan [Dye] | |
| Paper / Media Handling | |
| Number of paper trays | 1 |
| Paper Formats | A3 (29.7x42.0 cm), A4 (21.0x29.7 cm), A5 (14.8x21.0 cm), A6 (10.5x14.8 cm), B6, DL (Envelope), No. 10 (Envelope) |
| Output Tray Capacity | 30 Sheets |
| Paper Tray Capacity | 100 Sheets Standard |
| Compatible Paper Weight | 64 - 300g/m² |
| Media Handling | Borderless Print |
| General | |
| Energy Use | 0,8 Watt (sleep mode) |
| 16 Watt (Printing) | |
| 4,2 Watt (Ready) | |
| 0,3 Watt (Power off) | |
| TEC 0,18 kWh/week | |
| Supply Voltage | AC 220 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz |
| Product Dimensions | 498mm x 358mm x 165mm |
| Product weight | 6,4 kg |
| Compatible Operating Systems | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2003, Windows Server 2003 (32/64bit), Windows Server 2008 (32/64bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Vista, Windows XP Professional x64 Edition SP2 or later, Windows XP SP3 or later (32-bit) |
| Mobile and Cloud printing services | Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver) |
| Epson Smart Panel App | |
| What's in the box | 4 x 65ml individual ink bottles (Bk,C,Y,M) + 1 extra black ink bottle, Driver and Utilities (CD), Main unit, Power cable, Setup guide, Warranty document |
| Included Bottle Yield | |
| Black yield | 6.400 pages |
| Colour yield | 5.600 pages |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



