Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | GeForce GT 710 |
| Model | 02G-P3-2717-KR |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GT 710 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express 2.0 |
| Base Clock | 954 MHz |
| CUDA Cores | 192 |
| GPU Architecture | NVIDIA Kepler |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 1800MHz |
| Memory Size | 2GB |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Type | DDR3 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 1.4a |
| 2x DVI-D | |
| Multi-Monitor Support | Max 3 |
| Maximum Digital Resolution | 4096x2160 |
| General | |
| Features | NVIDIA Adaptive Vertical Sync |
| NVIDIA CUDA Technology with OpenCL support | |
| NVIDIA FXAA Technology | |
| NVIDIA PhysX technology | |
| NVIDIA PureVideo HD Technology | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300 W |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 1 Slot |
| Dimensions (L x H) | 111.15mm x 114.3mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Western Digital WDS200T5G0A WD Green 2TB 2.5" SATA 3.0 Solid Stat...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,599.00
Save: R 1,900!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
HIKSEMI HS-SSD-SILK-S-256G SILK(S) 256GB 2.5" SATA 3.0 Solid Stat...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,199.00
Save: R 100!
Intel BX8071514100F Core i3-14100F 4-Core 4.70GHz Raptor Lake-S S...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Samsung MZ-V9P1T0BW 990 PRO 1TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR6,499.00
R5,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II AMD B550 Socket AM4 ATX Desk...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,499.00
Save: R 2,000!















