Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Lumen V2 Series |
| Model | FD-W-L1-S2411 |
| Fan Specifications | |
| Fan Type | 2x Aspect 12 PWM Fans |
| Rotational Speed | 500 - 2000 RPM |
| Bearing Type | Rifle Bearing |
| PWM Control | Yes |
| Acoustic Noise | <10 – 33.2 dBA |
| Maximum Airflow | 13 - 56 CFM |
| Maximum Static Pressure | 0.230 – 2.34mm H2O |
| Input Voltage | 12V |
| Maximum Input Current | 0.37A |
| MBTF | 90,000 Hours |
| Pump Specifications | |
| Rotational Speed | 4000 ± 10% RPM |
| Bearing Type | Ceramic |
| PWM Control | No |
| Acoustic Noise | 22 dBA |
| Maximum Pressure | 1.8mm H2O/ 17.6 kPa / 2.5 PSI |
| Input Voltage | 12V DC |
| Input Current | 0.34 A |
| MTTF | 50 000 Hours |
| Radiator Specifications | |
| Housing Material | Aluminium |
| Fin Material | Aluminium |
| Fan Screw Thread | UNC 6-32 |
| Dimensions | 284 x 122 x 31mm (L x W x H) |
| General | |
| Cold Plate Material | Copper |
| Thermal Paste | Pre-Applied |
| Tube Length | 400mm |
| Tube Material | Low-Permeability Rubber Tubes With Braided Nylon Sleeves |
| Fittings, Block Side | Articulating 90-Degree Elbow |
| Fittings, Radiator Side | Barbed Fittings |
| Block height | 43mm |
| Block measurements (With Fittings) | 79 x 67mm |
| Sockets Supported (Intel) | LGA 1700/1150/1151/1155/1156/1200 LGA 1366/2011/2011-3/2066 |
| Sockets Supported (AMD) | AM5/AM4/FM2+ /FM2/ FM1/AM3+ /AM3/AM2+ /AM2 |
| Block Diameter (Main Block Body) | 67mm |
| Features | Compatible with ASUS AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome and Razer Chroma |
| Supports The Most Common Sockets For Both Intel and AMD | |
| Thermal paste Is Pre-Applied To Ensure a Proper And Pain-Free Installation | |
| Articulating Elbow Fittings Make Tubes Easier To Route And Reduces Tension On The Cold Plate Housing | |
| Duality Design Provides Both a Stealthy And Illuminated Look, Controlled From Your Motherboard RGB UI | |
| Six ARGB LEDs Are Yours To Command Via Your Motherboard Or Controller | |
| The Removable Top Can Be Turned At 90-Degree Intervals, Making The Logotype Horizontal Independent Of The Mounting Orientation | |
| Low-Permeability Rubber Tubes With Braided Nylon Sleeves | |
| Package Content | Lumen S24 V2 System |
| 2x Aspect 12 PWM Fans | |
| User Manual | |
| Intel Mounting Kit | |
| AMD Mounting Kit | |
| 5V ARGB Cable | |
| Package Dimensions | 332 x 205 x 137mm (L x W x H) |
| Package Weight | 1.77Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









