ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
Cooler Master MLX-D36M-A18PA-R1 MasterLiquid Core NEX 360 360mm A...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Lumen V2 Series |
| Model | FD-W-L1-S3611 |
| Fan Specifications | |
| Fan Type | 3x Aspect 12 PWM Fans |
| Rotational Speed | 500 - 2000 RPM |
| Bearing Type | Rifle Bearing |
| PWM Control | Yes |
| Acoustic Noise | <10 – 33.2 dBA |
| Maximum Airflow | 13 - 56 CFM |
| Maximum Static Pressure | 0.230 – 2.34mm H2O |
| Input Voltage | 12V |
| Maximum Input Current | 0.37A |
| MBTF | 90,000 Hours |
| Pump Specifications | |
| Rotational Speed | 4000 ± 10% RPM |
| Bearing Type | Ceramic |
| PWM Control | No |
| Acoustic Noise | 22 dBA |
| Maximum Pressure | 1.8mm H2O/ 17.6 kPa / 2.5 PSI |
| Input Voltage | 12V DC |
| Input Current | 0.34 A |
| MTTF | 50 000 Hours |
| Radiator Specifications | |
| Housing Material | Aluminium |
| Fin Material | Aluminium |
| Fan Screw Thread | UNC 6-32 |
| Dimensions | 392 x 120 x 27mm (L x W x H) |
| General | |
| Cold Plate Material | Copper |
| Thermal Paste | Pre-Applied |
| Tube Length | 400mm |
| Tube Material | Low-Permeability Rubber Tubes With Braided Nylon Sleeves |
| Fittings, Block Side | Articulating 90-Degree Elbow |
| Fittings, Radiator Side | Barbed Fittings |
| Block height | 43mm |
| Block measurements (With Fittings) | 79 x 67mm |
| Sockets Supported (Intel) | LGA 1700/1150/1151/1155/1156/1200 LGA 1366/2011/2011-3/2066 |
| Sockets Supported (AMD) | AM5/AM4/FM2+/FM2/ FM1/AM3+ /AM3/AM2+ /AM2 |
| Block Diameter (Main Block Body) | 67mm |
| Features | Compatible with ASUS AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome and Razer Chroma |
| Supports The Most Common Sockets For Both Intel and AMD | |
| Thermal paste Is Pre-Applied To Ensure a Proper And Pain-Free Installation | |
| Articulating Elbow Fittings Make Tubes Easier To Route And Reduces Tension On The Cold Plate Housing | |
| Duality Design Provides Both a Stealthy And Illuminated Look, Controlled From Your Motherboard RGB UI | |
| Six ARGB LEDs Are Yours To Command Via Your Motherboard Or Controller | |
| The Removable Top Can Be Turned At 90-Degree Intervals, Making The Logotype Horizontal Independent Of The Mounting Orientation | |
| Low-Permeability Rubber Tubes With Braided Nylon Sleeves | |
| Package Content | Lumen S36 V2 System |
| 3x Aspect 12 PWM Fans | |
| User Manual | |
| Intel Mounting Kit | |
| AMD Mounting Kit | |
| 5V ARGB Cable | |
| Package Dimensions | 448 x 205 x 137mm (L x W x H) |
| Package Weight | 2.20Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Almost Perfect... - Brendan, 9 November 2023
In terms of looks this is an immediate winner and opening my case releases the most relaxing breeze of cool air. It's the first liquid cooler I've used, but it's set the bar really high - In 30 years of PC building I don't think I've ever encountered such a stable temp reading, no matter the workload.
Here comes the "but", and it's not a big "but", but it is slightly disappointing:
The installation manual may have well been written in hieroglyphics. It's an absolutely lazy, poorly planned and ignorant guide to setting up the cooler and I found the instructions vague and frustrating to follow. Fractal Design should follow Lego's example when it comes to wordless building directions. I ended up following a YouTube video that covered everything in a far more professional way, and I recommend users start there.
I'm maintaining a 5 star rating, because at the end of the day it's probably one of the best coolers on the market and a superb purchase. - Highly effective with the heaviest of loads - Oliver, 15 May 2023
I have tested this with a 28core i9 and it confidently keeps my system well within safe levels at all times. The fans are quiet, the glowing RGB is quite subtle and well done. Very happy with it.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









