Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Flare X5 |
| Model | F5-6000J3644D64GX4-FX5 |
| Capacity | 256GB (4x64GB) |
| * Requires motherboard BIOS update, dated 2025 or newer with 64GB module support. | |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Tested Latency | 36-44-44-96 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 5600MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Channel Configuration | Dual/Quad-Channel |
| OC Profile Support | AMD EXPO |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,699.00
R9,399.00
Save: R 3,300!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,699.00
R9,999.00
Save: R 700!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,699.00
R10,999.00
Save: R 1,700!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR24,499.00
R20,999.00
Save: R 3,500!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,799.00
Save: R 2,600!
Kingston KF560C30BBEK2-32 Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL30...
In stock with WootwareR12,599.00
R10,999.00
Save: R 1,600!





