| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Flare X5 |
| Model | F5-6000J3238F16GX2-FX5 |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Latency | 32-38-38-96 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Fan lncluded | No |
| Heatspreader Colour | Black |
| Features | AMD EXPO Memory OC Profile Ready |
| Notes | Rated EXPO frequency & stability depends on MB & CPU capability |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Option. - Hugo, 13 October 2024
This was my first G.Skill buy. Cost and performance wise (thus far) they are great!
- Perfect SFF - Etienne, 17 January 2024
I recently built a mini ITX SFF PC using the Lian Li G99.A4H2O, Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz, ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING, Corsair CP-9020186 SF750, NZXT RL-KN240-B1 Kraken and Gigabyte Radeon RX 7800 XT GAMING OC 16G.
Great performance, good clearance to allow for that extra bit of AIO and cable management space in an 11L case like this one. Enabled EXPO in the bios to get that 6000mhz speeds so this PC is running like a dream. - It just works - Arneev, 6 January 2024
It's cheap, it's fast, it does the job.
Nothing much else to really say about this pair. It's usually more than enough for most people by far.
Shout out to wootware for recommending this RAM, thanks Joshua! - Great low profile RAM - Avery, 1 August 2023
Had this RAM kit for about 2 weeks now, paired it with the MSI Mag b650 Tomohawk mb and Ryzen 7 7700 cpu, was a bit unstable at first to run at its expo speed of 6000mhz, but the latest bios update fix the stability issues and now it runs with no problems at max frequency of 6000mhz. Its low height so it wouldn't so it works well big Air coolers.
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,999.00
Save: R 2,400!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!





