Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | 210 |
| Model | GV-N210D3-1GI |
| Chipset | |
| GPU | GeForce 210 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 2.0 |
| Base Clock | 520 MHz |
| Shader Clock | 1237 MHz |
| CUDA Cores | 16 |
| GPU Architecture | NVIDIA Tesla 2.0 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 1200 MHz |
| Memory Size | 1 GB |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Type | DDR3 |
| 3D API | |
| DirectX | 10.1 |
| OpenGL | 3.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI |
| 1x DVI-I DL | |
| 1x D-sub | |
| Multi-Monitor Support | 2 |
| Maximum Digital Resolution | 2560 x 1600 |
| Maximum Analog Resolution | 2048 x 1536 |
| General | |
| Cooler | Active Cooling |
| Features | NVIDIA CUDA Technology |
| NVIDIA PhysX Technology | |
| PCI Express 2.0 Support | |
| OpenGL 3.3 Support | |
| Microsoft DirectX 10.1 API Support | |
| Low Profile Cooler | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Consumption | 30.5 W |
| HDCP Support | Yes |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | Low Profile |
| Slot Width | Single-slot |
| Dimensions (LxWxH) | 167 x 69 x 13 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,199.00
Save: R 1,800!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,199.00
Save: R 2,500!
MSI PRO H810M-B Intel H810 LGA 1851 Arrow Lake Micro-ATX Desktop ...
Contact for AvailabilityR2,139.00
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,599.00
R8,699.00
Save: R 900!
G.Skill F4-3200C16D-32GIS Aegis 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL16 1...
In stock with WootwareR6,599.00
R6,199.00
Save: R 400!
Crucial CT500P310SSD8 P310 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
Contact for AvailabilityR1,422.00
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
















