Customers Who Viewed This Product Purchased
Gigabyte GeForce RTX 3080 AORUS MASTER 12G GV-N3080AORUS M-12GD 1...
In stock with SupplierR15,099.00
Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming OC GV-N3080GAMING OC-12GD 12GB G...
In stock with SupplierR14,979.00
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce RTX 30 Series |
| Model | GV-N3080AORUSX WB-10GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Core Clock | 1845 MHz |
| CUDA Cores | 8704 |
| GPU Architecture | Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 000MHz |
| Memory Size | 10GB |
| Memory Interface | 320-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| General | |
| Features | Leak Detection |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions | 252 x 163 x 29 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 4 Year Warranty (Online Registration Required) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Micro-...
Contact for AvailabilityR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
Western Digital WDS200T5B0E WD BLUE SN5100 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,999.00
Save: R 3,900!
G.Skill F5-6400J3239G16GX2-RS5K Ripjaws S5 32GB (2x16GB) DDR5-640...
In stock with WootwareR12,899.00
R10,099.00
Save: R 2,800!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!









