Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,299.00
R6,799.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Radeon RX 6000 Series |
| Model | RX 6700 XT ELITE 12G (GV-R67XTAORUS E-12GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 6700 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Boost Clock | up to 2622 MHz |
| Game Clock | up to 2548 MHz |
| Process Technology | 7nm |
| Stream Processors | 2560 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Bandwidth | 384 GB/s |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Interface | 192 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| General | |
| Features | AMD RDNA 2 Architecture |
| AMD FreeSync Technology | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| WINDFORCE 3X Cooling System | |
| Alternate Spinning Fans | |
| Screen Cooling | |
| Graphene Nano Lubricant | |
| RGB Fusion 2.0 | |
| Metal Backplate | |
| Direct Touch Pure Copper Cold Plate | |
| Power Indicators | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| 1x 6-Pin | |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 296mm x 114mm x 56mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









