| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gizzu |
| Series | POE DC UPS |
| Model | GUP60W |
| Input voltage | 100-240V AC |
| DC Output Voltage | 5V USB x2 (2A) |
| 1x 24/48V (PoE 1G) (0.4A) | |
| 1x 9V/12V (Selectable) (2A) | |
| 4x 12V (5A) | |
| 1x Solar Input (2A) | |
| Power Output | 60W |
| Battery Capacity | 17600mAh |
| Battery Information | 2200mAh x8 (Lithium-Ion) |
| Total Watt Hours | 65Wh |
| Estimated Recharges (Single device connected) | Smart Phone(3500mAh): 5 |
| Tablet (7000mAh): 2.5 | |
| Headlamp (2200mAh): 8 | |
| Estimated Run Time (Single device connected) | ONU(3W): 18.5hrs |
| Router(10W): 5.5hrs | |
| CCTV Cameras (10W): 5.5hrs | |
| Dimensions | 258mm x 152mm x 46mm |
| Weight | 940g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Great, but check what you need - Franciscus, 17 January 2023
My wifi router is around 15m from the ONT, or say 12m if I were to drill through the wall rather than running cables through the kitchen, either way it was simpler to get two dc ups devices. I was going to get a matching pair, until I looked at the existing power plugs. The router drew 9V/0.6A, while the ONT drew a beefy 12V/1A. Therefore I got the Gizzu GUDP36W for the router, and the Gizzu GUP60W for the ONT. The one time my power went out for 3 days, I had wifi for at least 12 hours.
- Perfect for keeping your internet alive - Francois, 16 November 2022
I just use this as a backup battery instead of a UPS. It lasts easily through multiple load shedding times. Also use it to charge phones, ipads, etc with the usb ports available
- Great product - Quintus, 17 October 2022
This UPS works great. It supplies power to both my router and ONT during loadshedding. After 2 hours of loadshedding, the battery power was at about 75%. It then also has additional ports for 9v inputs as well as a USB connection to charge a phone or tabblet.
In summary, I am very pleased with this purchase!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









