Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | H3C |
| Series | Magic Routers |
| Model | Magic NX54 (9801A4EQ) |
| Processor | Qualcomm IPQ5018 1.0 GHz Dual-Core Processor with NPU |
| Antennas | 6× External 5dBi Omni-Directional Antennas |
| Ethernet Ports | 1× 10/100/1000 Mbps WAN Port |
| 3× 10/100/1000 Mbps LAN Ports | |
| Buttons | WPS/Mesh Button, Reset Button |
| Power Supply | 12V / 2A AC Adapter |
| Dimensions | 286 x 87 x 234mm (W x D x H) |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz |
| IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz | |
| Wireless Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Wireless Bandwidth | 20/40/80/160 MHz |
| Signal Rate | 4804 Mbps (5 GHz), 574 Mbps (2.4 GHz) |
| Backwards compatible with WiFi 4, WiFi 5 standards | |
| Wireless Modes | Enable/Disable Wireless Radio, WMM |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3 Personal |
| Other Features | DL/UL MU-MIMO, DL/UL OFDMA, Beamforming, Mesh, IEEE 802.11k/v compliance |
| Networking Features | |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE, Bridge mode (wired or wireless relay) |
| DHCP | Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| DNS | DNS Seriver |
| Manual DNS | |
| Rebind Protection | |
| Override Clients' DNS | |
| Supports NoIP, DynDNS | |
| Guest Network | 1× 2.4 GHz Guest Network |
| 1× 5 GHz Guest Network | |
| NAT | Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| VPN | PPTP/L2TP Client & Server |
| Working Mode | Wi-Fi Router/ AP/RE/ WISP/Mesh |
| Protections | Anti-Wi-Fi squatting/anti-attack, Firewall, DMZ, DoS detection |
| VLAN | N/A |
| Internet Protocols | IPv4 / IPv6 |
| General | |
| Package Contents | Quick Start Guide |
| Power Adapter | |
| Networking cable: Cat 5e cable | |
| Storage Humidity | 10%–90%, RH non-condensing |
| Operating Temperature | 0 ℃ ~ 40 ℃ |
| System Requirements | Systems with wireless or wired network connectivity |
| Web browser, such as Edge, Firefox, Chrome, or Safari | |
| Internet access subscription with ISP | |
| H3C Magic APP (iOS, Android) | |
| Software Features | Access allowlist/denylist |
| Parental controls based on multiple periods | |
| IP-based traffic control | |
| WiFi timing switch | |
| Qos traffic shaping | |
| Broadband password retrieval | |
| Packet fast-forwarding engine | |
| Virtual server | |
| Link detection, Internet diagnosis | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
In stock with SupplierR20,546.00
ASUS GT-BE98 ROG Rapture BE25000 WiFi 7 Quad-Band AiMesh Extendab...
In stock with SupplierR12,499.00









