Customers Who Viewed This Product Purchased
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HyperX by HP |
| Series | Cloud III Series |
| Model | Cloud III Wireless (77Z45AA) |
| Colour | Black |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Neodymium, 53mm |
| Frequency Response | 10 Hz – 21 kHz |
| Sensitivity | 111.94 dBSPL/mW at 1 kHz |
| Microphone | |
| Microphone Features | On-Board mute function |
| Polar Pattern | Omni-directional, gaming-grade, noise-cancelling |
| Sensitivity | -21.5 dBV (0dB=1V/Pa at 1kHz) |
| Wireless | |
| Receiver | USB 2.0 Type-C with Type-A adapter |
| 2.4Ghz Range | Up to 20m |
| Power | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-Polymer |
| Battery Life | Up to 120 hrs listening time |
| Charging Cable Length | 0.5m |
| General | |
| Compatibility | PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch, ROG Ally |
| Features | Immersive Spatial Audio with DTS Headphone:X on PC |
| 2.4GHz Wireless Direct with low latency | |
| Driver-less Operation | |
| Reinforced Aluminium Design | |
| On-Ear Volume and Mute Controls | |
| Equipped with Memory Foam Earpads and Stress-free Floating Headband | |
| Product Weight | 0.341kg |
| Box Contents | Detachable Microphone |
| Wireless Dongle | |
| USB-C to USB-A Adapter | |
| 0.5m USB Charge Cable | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Quite pleased - Armand, 20 November 2024
Bought for my wife (Who mainly plays Apex), she says she can hear more detail now, likes the comfort and battery life seems awesome so far. Headset is light and we are pleasantly surprised of the signal range. (Mic quality is crisp, clear and loud, has good noise cancellation as well)
- Comfortable and Clear - Thomas, 26 August 2024
The headset is very comfortable and the wireless received can be picked up further than I thought it could. I would recommend this headset for anyone looking for a decent wireless gaming headset.









