Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
Cooler Master MLX-D36M-A18PA-R1 MasterLiquid Core NEX 360 360mm A...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | CPU Coolers |
| Model | DX240 MAX |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/115X |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 350W |
| Radiator Dimension | 400×120×38mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 465mm |
| Waterblock Dimension | 73x72x58mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Current | 0.45A |
| Pump Speed | 2900±10%RPM |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Connector | 3Pin |
| Pump Noise Level | 25dB(A) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Included Fans | 3pcs |
| Fan Speed | 0~2150±10%RPM |
| Max. Air Flow | 85CFM |
| Max. Static Pressure | 2.83mmH2O |
| Noise | 32.5dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Rated Current | 0.18A |
| Power Input | 2.16W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Cooling - Ruan, 6 October 2025
Amazing cooling performance, i am still waiting for my CPU to spike over 50 degreees while playing on full hd graphics, with NO DEDICATED graphics card!!! Mind you the game in question is not high load, but still, very impressive cooling performance
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









