ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Frostflow |
| Model | FX240 |
| Compatibility | Intel LGA2066/2011/1700/1200/115X, AMD AM5/AM4 |
| TDP | 250W |
| Radiator Dimension | 276×120×27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 400mm |
| Waterblock Dimension | 72x72x50mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Current | 0.36A |
| Pump Speed | 2500±10%RPM |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Water Flow | 116L/Hr |
| Pump Noise Level | 25dB(A) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Included Fans | 2pcs |
| Fan Speed | 700~1800±10%RPM |
| Max. Air Flow | 76.16CFM |
| Max. Static Pressure | 2.16mmH2O |
| Noise | 35.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM 3Pin |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- quiet and does the job - Zayd, 13 June 2024
This cooler is just as any other cooler. you have to set the fan speed to max in the bios if your mobo does not have a pump header. Very quiet. there is very little instruction in the box and it does not come with an adaptor for the amount of cables. So you just have to figure out what goes where.
- Works Perfect, Great Service - Rob, 29 April 2024
Product works well & built solidly at a great price point. Did a top mount and case is dead quiet while temps meander in the mid 40's under max workload.
Was delivered quick with no fuss.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









