ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | CPU Coolers |
| Model | FX240 ARGB |
| Compatibility | Intel LGA2066/2011/1700/1200/115X |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 250W |
| Radiator Dimension | 276×120×27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 400mm |
| Waterblock Dimension | 72x72x47mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Current | 0.36A |
| Pump Speed | 2100±10%RPM |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Water Flow | 116L/Hr |
| Pump Noise Level | 25dB(A) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Included Fans | 2pcs |
| Fan Speed | 500-1800±10%RPM |
| Max. Air Flow | 76.16CFM |
| Max. Static Pressure | 2.16mmH2O |
| Noise | 35.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM 3Pin ARGB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great CPU Cooler. - Anthony, 9 October 2024
The CPU cooler is very quite and dissipates the heat very well. I can feel the heat coming off the radiator. The RGB works very well with my Mother boards RGB controller.
- Fantastic cooler - Troye, 30 September 2024
I bought this cooler for my son's Intel i5-12600K. It dropped his temps from an already good 70's degrees C (on a decent air cooler) to an astonishing 50's degrees C. He played Cyberpunk 2077 at max settings and I ran a bunch of benchmarks, and it remains in the 50's degrees C! It is mounted in the front of his case, sucking cool air from the front, so I think that helps a lot. But still, this cooler is in another league, especially given the very affordable price. I highly recommend it.
- I love it!!!! - Darren, 28 June 2024
Thus far, I can positively say that I have a total of Zero complaints. The product is working as intended and I have had no issues thus far. I can positively say that I am 100% satisfied with my purchase and this cooler has far exceeded my PC's cooling abilities than my prior PC build. I would highly recommend this product if it is what you're looking for. It's not RGB counterpart would work just as well, if you're looking for a more affordable option. The RGB version has drastically improved the visual aesthetics of my PC. ♥
- Looks and Works Good - Tiaan, 23 May 2024
Best Budget ARGB Liquid Cooler drop 20 degrees from stock cooler
And the pump looks clean and the fans are also good
Would recommend for anyone on a budget that's looking to get rid of the stock cooler or make a clean build
ID Cooling price to performance is always good - Impressed! - Keenan, 14 March 2024
Have this cooler paired with a R5 5600 and temps sit between 58-63. Cables look to be good quality and runs super quiet. Happy as can be
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









