| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | CPU Coolers |
| Model | FX240 INF |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/115X |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 300W |
| Radiator Dimension | 276×120×27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 400mm |
| Waterblock Dimension | 72x72x60mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Current | 0.45A |
| Pump Speed | 2900RPM±10%(PWM) |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Connector | 3Pin |
| Pump Noise Level | 25dB(A) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Included Fans | 2pcs |
| Fan Speed | 300~2000±10%RPM |
| Max. Air Flow | 58CFM |
| Max. Static Pressure | 1.94mmH2O |
| Noise | 27.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Rated Current | 0.15A |
| Power Input | 1.8W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM 5V 3Pin ARGB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Im impressed - Faqeer, 11 February 2026
It arrived in perfect condition as expected from Wootware. The mounting was straight forward and easy thanks to the included manual and everything you need for the installation is included (except maybe a screwdriver but you should have 1 of those in your toolbox anyways). The performance blew me out of the water... My cpu went from 80+C under load on my old air cooler to now not even being able to come close to 70C under the same or heavier load which is extremely impressive. The only thing i can complain about is the included thermal paste (understand that this is me really looking for something to complain about) it wasnt as spreadable as i would like it to be since i like to manually spread the paste for peace of mind but since my CPU is an older Intel i could get away with just the pea sized dot method and thats what i went with... even after failing to spread it there was enough left in the tube to give it another 1 or 2 goes for a total of 3 applications in 1 tube (results will vary based on size of the IHS) but yeah, this was one of the best buys i made so far from Woot and I've bought alot lol... Budget friendly, premium performance... you are getting atleast 2x to 2.5x the cooling for the money you are paying... go for it... dont still think about it, just buy it... you wont be sorry
- Great value - Calib, 2 January 2026
Got this for my R5 5600X and it's pure silence. Temps dropped almost to 60C from 74C as well :) If you're on a budget I highly recommend this, it was priced almost the same as a decent air cooler.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
Contact for AvailabilityR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,699.00
Save: R 1,300!










