ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Liquid Coolers |
| Model | SL240 |
| Compatibility | Intel LGA2066/2011/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 300W |
| Radiator | |
| Radiator Dimension | 276×120×27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 400mm |
| Waterblock Dimension | Φ76x58mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump | |
| Pump Current | 0.36A |
| Pump Speed | 2100±10%RPM (PWM) |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Life Expectancy | 50,000 Hrs |
| Pump Noise Level | 25dB(A) |
| Connector | 3-Pin fan/pump header |
| Fans | |
| Fan Dimension | 120×120×27mm |
| Included Fans | 2pcs |
| Fan Speed | 500~2000±10%RPM |
| Max. Air Flow | 78CFM |
| Max. Static Pressure | 2.68mmH2O |
| Noise | ≤29.9dB(A) |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM 3Pin 5V ARGB |
| LCD | |
| Display Size | 2.1 inch |
| Panel Type | TFT LCD |
| Resolution | 480 x 480 pixels |
| Brightness | 600 cd/m2 |
| Color Depth | 24-bit, 16.7 million |
| Connector | 9-Pin USB 2.0 Header |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Oooh Sparkly - Fen, 22 February 2026
Great sale, good cooler. A bit loud but it looks good and does the job
- Very good cooling solution for the price - Byron , 4 November 2025
This AIO looks good and performs amazingly at its price point. Fitted in a mid-sized panoramic glass case (Montech), which is not the most spacious, it keeps my Ryzen 5700X in low 30 degree regions. Totally recommend this
- Great! - Andre, 12 June 2024
Bought from Wootware on Monday got it on Wednesday. Install onto AM4 socket was super easy. Great qaulity cooler.
- excellent - Zane, 11 April 2024
Install is pretty simple, a bit finnicky as the cooler is only mounted on 2 small screws and not so easy to place but as for quality its a superb product and you can see the quality. the screen is outstanding. the program could use a bit of tweaking but id definitely recommend this.
- Buck For Money - Francois, 4 April 2024
I WAS a huge Corsair fanatic until mine decided to pack up 2 days after the warranty expired. I decided to roll the dice on this cooler after doing some research on it. This by far is the best money i have spend on a cooler. It keeps my CPU cooler than the Corsair ever could ( H100I). With the corsair the temp was always between 60 and almost 85 while gaming. With this SL240 it don't even run higher than 55 degrees and this was after Playing 11 hours straight MW3 and streaming at the same time on Twitch last weekend. You will not get a better cooler for cheaper. The display on the cooler is awesome and fully customizable. The RGB look awesome and i synchronized it with my Corsair ram and case fans.
- Good AIO - Vincent, 7 December 2023
Have had the SL240 in my system for about a week and a bit now. Saw a decent drop in temps on my system. The AIO is built well and punches way above its cost. The screen looks gorgeous. It was a bit tricky to get the pump/cold plate mounted as the springs for the screws are super tight but other than that hooking it up was relatively easy. I would recommend this cooler!









