| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Space Series |
| Model | SL360 PRO SE |
| LCD SCREEN | |
| System Requirement | Windows 10, Windows 11 |
| Dimension | 2.1 inch |
| Resolution | 480x480 |
| Backlight | 600cd/m² |
| Color | 24-bit, 16.7 million |
| Compatibility | |
| Intel | LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD | AM5/AM4 |
| TDP | 350W |
| Radiator Dimension | 396×120×27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 465mm |
| Waterblock Dimension | 76x76x58mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Current | 0.36A Max. |
| Pump Speed | 2800RPM±10% |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Life Expectancy | 50,000 Hrs |
| Pump Noise Level | 27.2dB(A) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Included Fans | 3pcs |
| Fan Speed | 300~2000±10%RPM |
| Max. Air Flow | 58CFM |
| Max. Static Pressure | 1.94mmH2O |
| Noise | 27.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.1A |
| Power Input | 1.2W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Absolutely thrilled with this - Donovan , 17 November 2025
I am very pleased with this AIO. Works well, quite and solid quality. Thank you Wootware.
- SL360 Pro - Overall happy with the purchase - Trishen, 19 August 2025
I’ve been using this cooler for a few weeks now, and overall, I’m happy with it. The cooler has a sleek and stealthy look that fits perfectly with my build. The only lighting is the ring around the pump housing and, obviously, the screen.
The screen itself looks great, but the software is a bit limited when it comes to customisation. You can upload custom images or gifs and toggle the system info on and off, but the system info options are locked to a few presets. I usually display the CPU and GPU temps, but it includes these orange bars that can’t be customised or disabled, which is a bit annoying.
Performance-wise, the cooler does a solid job. The pump is nearly silent, and the included fans are decent; they are quiet under normal use and aren't too loud at higher speeds. I'm running a R9 9900X, temps get to ~70°C under full load with stock fan curves on the radiator - though my case fans with custom fan curves also help.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!









