Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
Cooler Master MLX-D36M-A18PA-R1 MasterLiquid Core NEX 360 360mm A...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | ZoomFlow |
| Model | ZoomFlow 360 XT Snow |
| Compatibility | Intel LGA2066/2011/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 350W |
| Radiator Dimension | 397mm × 120mm × 27mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 465mm |
| Waterblock Dimension | 72mm x 72mm x 58mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Specifications | |
| Pump Current | 0.36A |
| Pump Speed | 2100 RPM |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Life Expectancy | 50,000 Hours |
| Pump Noise Level | 25dBA |
| Fan Specifications | |
| Fan Dimensions | 120mm × 120mm × 25mm |
| Included Fans | 3x 120mm Fans ARGB PWM Fans |
| Fan Speed | 500RPM - 1500RPM |
| Max Air Flow | 68.2CFM |
| Max Static Pressure | 1.87mmH2O |
| Noise | 13.8dBA - 30.5dBA |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8VDC - 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| 5V 3Pin ARGB | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









