Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | Arc Graphics Series |
| Model | Arc Pro B50 16GB |
| Chipset | |
| GPU | Arc Pro B50 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Interface | PCIe 5.0 x8 (x16 Physical) |
| Graphics Clock | 2600MHz |
| Xe-Cores | 16 Xe Cores |
| Render Slices | 4x |
| Ray Tracing Units | 16x |
| Intel Xe Matrix Extensions (Intel XMX) Engines | 128 engines |
| Xe Vector Engines | 128 engines |
| Lithography Type | TSMC N5 Process |
| GPU Architecture | Intel Xe2 (Battlemage) |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Bandwidth | 224 GB/s |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Supported Technologies | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.4 |
| OpenCL | 3.0 |
| Ray Tracing | Yes |
| oneAPI Support | Yes |
| OpenVINO Support | Yes |
| VESA Adaptive Sync | Yes |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Extension for PyTorch (IPEX) | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 4x DisplayPort 2.1 ports (up to UHBR 13.5) |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320@60Hz |
| General | |
| Features | H.264 Hardware Encode/Decode |
| H.265 (HEVC) Hardware Encode/Decode | |
| AV1 Encode/Decode | |
| VP9 Bitstream & Decoding | |
| Intel Xe Super Sampling (XeSS) | |
| Intel Xe2 Microarchitecture | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 280W |
| Power Connector | N/A |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual-slot |
| Dimensions | 167.6 mm x 68.6 mm |
| Weight | 0.33Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
ASRock Arc B580 Challenger OC B580 CL 12GO 12GB GDDR6 192-bit PCI...
In stock with WootwareR6,999.00
R5,999.00
Save: R 1,000!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR3,499.00
R2,499.00
Save: R 1,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
HIKSEMI HS-SSD-WAVE-P-512G WAVE 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
XPG SSPECTRIXS65G-500G-CI SPECTRIX S65G 500GB NVMe M.2 2280 PCI-E...
Contact for AvailabilityR2,099.00
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!


















