Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 660P SSD |
| Capacity | 1TB |
| Lithography | 3D NAND QLC |
| From Factor | M.2 22 x 80mm |
| Interface | PCIe NVMe 3.0 x4 |
| Performance | |
| Sequential Read | Up to 1800MB/s |
| Sequential Write | Up to 1800MB/s |
| Random Read | 150000 IOPS |
| Random Write | 220000 IOPS |
| Power Active | 0.1 W |
| Power Idle | 0.040 W |
| Reliability | |
| Vibration | Operating - 2.17 GRMS |
| Non-Operating - 3.13 GRMS | |
| Shock | 1000 G |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Endurance Rating | 200 TBW |
| MTBF | 1.6 Million Hours |
| Weight | 10 Grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



