
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | B-series Keyboards |
| Model | B1 Pro Space Grey (B1P-K1) |
| Switch Type | Scissor Mechanism Switches with Concave Keycaps |
| Media Keys | N/A, alternate functions with FN Key |
| Key Feel | Linear & Smooth |
| Keyboard Form Factor | 75% 77-Key US layout |
| Connectivity | 2.4Ghz Wireless (USB Type-A Receiver) |
| Bluetooth 5.2 LE | |
| USB 2.0 Type-C Wired (Data, Charging) | |
| Lighting | N/A |
| Wrist Rest | N/A |
| On-Board Memory | N/A |
| Battery Life | Up to 1200 Hours (Bluetooth) |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C to Type-C Wired Cable |
| Keycaps | Concave, ABS Plastic |
| Polling Rate | Up to 1000Hz Polling (2.4Ghz) |
| General | |
| Colour | Space Grey |
| Dimensions | 296 x 130 x 15m (W x D x H) |
| Weight | 0.425kg |
| Software | Keychron Launcher web app for keyboard customisation |
| Full ZMK customization | |
| Supported Operating Systems | macOS |
| Windows 10 & Later | |
| Linux | |
| iPadOS (basic functionality) | |
| Android (basic functionality) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great budget keyboard - Martin, 5 February 2025
The keyboard comes with a build in battery which holds a long charge been using it for a week daily and did not have to charge it. It comes with USB C for fast charging and you can use it with the dongle that support windows and mac or you can use the Bluetooth function which is very nice. I have not run in to any problems and the build quality feels like a Logitech product!
- Amazing product - Christian, 7 November 2024
Would highly recommend to anyone looking for a great keyboard. I am a massive fan of the macbook keyboard for typing and this feels familiar - also similar to the logitech mx keys but at a much better price and just as good!!!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,599.00
Save: R 850!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Womier SK75 75% RGB POM Mint Blizzard Switch Black Wireless Mecha...
In stock with WootwareR2,249.00
R1,699.00
Save: R 550!









