Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | Q-series Keyboards |
| Model | Q3 Max QMK/VIA (Q3M-M1) |
| Switch Type | Gateron Jupiter Red Hot-Swappable Switches |
| Media Keys | Alternate functions with FN Key |
| Switches | |
| Switch Behaviour | Quiet, Smooth, Linear feel |
| Operating Force | 45 ± 15 gf |
| Pre-Travel | 2.0 ± 0.6 mm |
| Switch Lifespan | Up to 80 million clicks |
| Keyboard Form Factor | 80% TKL US ANSI layout |
| Hardware | |
| Connectivity | USB 2.0 Type-C Wired (Data, Power) |
| 2.4GHz Wireless | |
| Bluetooth 5.0 LE | |
| Lighting | Yes, south-facing RGB LED lighting |
| Wrist Rest | N/A |
| On-Board Memory | N/A |
| Battery | 4000 mAh Li-Ion Rechargeable |
| Battery Life | N/A |
| N-Key Rollover | Full NKRO for wired & wireless modes |
| Cable | Removable USB 2.0 Type-C to Type-C Wired Cable, with Type-A adapter |
| Keycaps | OSA Profiled Double-Shot PBT Keycaps |
| Polling Rate | Up to 1000Hz Polling (2.4GHz, Wired) |
| Up to 90Hz Polling (Bluetooth) | |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 365 x 137 x 32.6mm (W x D x H, No keycaps) |
| Weight | 1.77kg |
| Software | Keychron Launcher web app for keyboard customisation |
| Full QMK customization | |
| Supported Operating Systems | macOS |
| Windows 10 & Later | |
| Linux | |
| Box Contents | Keychron Q3 Max 80% Full Assembled Knob Hot-Swappable Gateron RGB Wireless Keyboard Jupiter Red Switches – Black x1 |
| Aluminium Case x1 | |
| PCB x1 | |
| PC Plate x1 | |
| Sound Absorbing Foam x1 | |
| IXPE Foam x1 | |
| PET Film x1 | |
| Latex Bottom Pad x1 | |
| Bottom Case Acoustic Foam x1 | |
| Bottom Case PET Film x1 | |
| Gaskets (12 installed and 4 in the box) x16 | |
| Stabilizer Set x5 | |
| Keycaps (PBT Double-shot) Set x1 | |
| Switches Set x1 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR739.00
R569.00
Save: R 170!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
Stock Coming SoonR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









