| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | V-series Keyboards |
| Model | V6 MAX QMK/VIA (V6M-D1) |
| Switch Type | Gateron Jupiter Red Hot-Swappable Switches |
| Media Keys | N/A, alternate functions with FN Key |
| Switches | |
| Switch Behaviour | Linear, Smooth |
| Operating Force | 45 ± 15 gf |
| Pre-Travel | 2.0 ± 0.6 mm |
| Travel Distance | 4mm (max) |
| Switch Lifespan | Up to 100 million clicks |
| Keyboard Form Factor | 100% Full-Sized US ANSI layout |
| Hardware | |
| Connectivity | USB 2.0 Type-C Wired (Data, Power) |
| 2.4GHz Wireless Direct (USB Receiver) | |
| Bluetooth 5.1 | |
| NOTE: A USB Type-C and Type-A receiver are included for convenience. | |
| Lighting | Yes, south-facing RGB LED lighting |
| Wrist Rest | N/A |
| On-Board Memory | N/A |
| Battery | 4000mAh Li-Polymer rechargeable |
| Battery Life | Up to 225 hours (RGB Off) |
| Up to 100 hours (RGB On, Lowest Brightness) | |
| N-Key Rollover | Full NKRO for wireless & wired modes |
| Cable | Removable USB 2.0 Type-C to Type-A Wired Cable |
| Keycaps | OSA Profiled Double-Shot PBT Keycaps |
| Polling Rate | Up to 1000Hz Polling |
| General | |
| Colour | Carbon Black |
| Dimensions | 447.9 x 149 x 32.5m (W x D x H, No keycaps) |
| Weight | 1.110kg (approx) |
| Software | Keychron Launcher web app for keyboard customisation |
| Full QMK customization | |
| Supported Operating Systems | macOS |
| Windows 10 & Later | |
| Linux | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good keyboard, bad backlight - Marko, 22 August 2025
This keyboard is great. The keystrokes feel nice and satisfying. It's not as loud or tinny like other mechanical keyboards I've used in the past, which is great if you're planning on using it in the office or around other people. The keyboard feels solid and robust, despite its full plastic build. The software to configure macros and the backlight is very good, you don't need to install anything (just use your web browser) and it's easy and intuitive to use.
There are two big downsides for me with this keyboard.
1. There are no indicator lights for Num Lock, Caps Lock or Scroll Lock. You can configure the backlight to indicate these functions, but even so it's nearly impossible to tell whether Caps Lock is active at a glance. I would have much preferred that it had dedicated indicator LEDs.
2. The backlight is just bad and might as well not have been included. It's just a cosmetic gimmick and serves no real practical purpose. The keycaps aren't shine through so the backlight does not help when using the keyboard in a dark room and the south facing lights are obscured by the keycaps so using the backlight as indicator lights as stated above isn't very effective either.
Regardless of these I still believe this is probably the best premium full size mechanical keyboard you can buy at this price point. Keychron is a reputable brand and the keyboard looks like it would be easy to maintain and service. I suspect that this unit will last me for many years with the options to replace switches and with support for spare parts from the manufacturer. - Phenomenal change over traditional gaming keyboards - Alexander, 18 August 2025
This is a great keyboard if you're looking to dip your toe into the "thocky" and custom built keyboard community. It's super satisfying to use over a traditional gaming keyboard like my Logitech g915 or corsair k65. It's wireless functionality is also solid, I've had no issues playing games like Battlefield 6, Overwatch or Helldivers 2.
I do have a gripe with its lighting though. It doesn't have lights in the top right corner to show you caps lock jumlock or scroll lock, rather there are lights that light up below those keys that are completely obscured by other keys. It's a slight nuisance, especially in games that work with those keys, but only really an inconvenience. Getting keycaps that shine through can help (which I want to do anyway).
Don't let the plastic frame dissuade you either. I would also prefer a metal body but this board is built solid.
Overall a near perfect board that's got some small nuisances, but absolutely worth the buy.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









