Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | KingBank |
| Series | KP260 Plus |
| Model | M.2 2280 |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB |
| Memory Components | YTMC 3D TLC NAND |
| Interface | PCI-Express 4.0 x4 |
| NVMe 1.4 | |
| Controller | Maxio Controller |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | 7,000MB/s |
| Sequential Write Speed | 6,500MB/s |
| TBW | 600TBW |
| General | |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 2.1mm |
| Operating Temperature | 0°C - 85°C |
| Storage Temperature | -45°C - 85°C |
| Shock Resistance | 1500g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty Or 600TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



