Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | ValueRAM |
| Model | KVR56U46BS8-16 |
| Capacity | 16GB (1x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 5600MHz |
| Tested Latency | CL46-45-45 |
| Tested Voltage | 1.1V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Channel Configuration | Single Channel |
| Height | 31.25mm |
| Features | RoHS Compliant and Halogen-Free |
| On-Die ECC | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!





