Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | DC600M Series |
| Model | DC600M 480GB (SEDC600M/480G) |
| Capacity | 480GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 3.0 6Gbps |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 560MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 470MB/s |
| 4K Random Read IOPs | 94,000 IOPS |
| 4K Random Write IOPs | 41,000 IOPS |
| Reliability | |
| Endurance Rating | 876TBW, 1 DWPD (5 years), 1.66 DWPD (3 years) |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 2.0 million hours |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Dimensions | 100 x 69.9 x 7.0mm (L x W x H) |
| Weight | 92.34 grams |
| Software | Kingston SSD Manager |
| Feature Support | Native TRIM & NCQ Command Queuing |
| SLC & DRAM Caching | |
| S.M.A.R.T. Status | |
| Advanced Garbage Collection | |
| Advanced Error Correction | |
| On-board Power Loss Protection (PLP) | |
| AES 256-bit encryption | |
| TCG OPAL 2.0 Compliant | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid St...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,699.00
Save: R 500!
Crucial CT500BX500SSD1 BX500 500GB 2.5" 7.0mm SATA 3.0 6Gb/s Soli...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,349.00
Save: R 250!


