Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | DC600M Series |
| Model | DC600M 1.92TB (SEDC600M/1920G) |
| Capacity | 1.92TB (1920GB) |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 3.0 6Gbps |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 560MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 530MB/s |
| 4K Random Read IOPs | 94,000 IOPS |
| 4K Random Write IOPs | 78,000 IOPS |
| Reliability | |
| Endurance Rating | 3504TBW, 1 DWPD (5 years), 1.66 DWPD (3 years) |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 2.0 million hours |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Dimensions | 100 x 69.9 x 7.0mm (L x W x H) |
| Weight | 92.34 grams |
| Software | Kingston SSD Manager |
| Feature Support | Native TRIM & NCQ Command Queuing |
| SLC & DRAM Caching | |
| S.M.A.R.T. Status | |
| Advanced Garbage Collection | |
| Advanced Error Correction | |
| On-board Power Loss Protection (PLP) | |
| AES 256-bit encryption | |
| TCG OPAL 2.0 Compliant | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,799.00
R4,799.00
Save: R 6,000!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,699.00
Save: R 3,600!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,849.00
Save: R 850!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,299.00
Save: R 4,600!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,899.00
Save: R 1,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,999.00
Save: R 2,000!









