Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | SKC600 |
| Model | SKC600/512G |
| Physical | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 512GB |
| Memory Components | 3D TLC |
| Interface | SATA III 6Gb/s |
| Controller | SM2259 |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 550MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 520MB/s |
| 4KB Random Read Speed | Up to 90,000 |
| 4KB Random Write Speed | Up to 80,000 |
| MTBF | 1 Million Hours |
| TBW | 300TBW |
| General | |
| Power Consumption | 0.06W Idle |
| 0.2W Avg | |
| Dimensions | 100.1mm x 69.85mm x 7mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great value for money - Rudi, 16 February 2022
While it won't be near the performance of the newer NVME drives, for the price I paid (R945), it's great value for money, especially if you're stuck with SATA.
From the research I did, it's close in performance to the Samsum 860 EVO. It's 3D TLC NAND , and has hardware AES 256 encryption, and performance pretty much maxes out a SATA 6Gb/s (565read/518write)
It comes in a blister pack, with just the drive.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Crucial CT500BX500SSD1 BX500 500GB 2.5" 7.0mm SATA 3.0 6Gb/s Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,349.00
Save: R 850!
Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid St...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!


