Customers Who Viewed This Product Purchased
ASUS GX501 ROG Raikiri II RGB Xbox Black Wireless Controller
In stock with WootwareR5,499.00
R4,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG Raikiri Pro OLED RGB Multi-Platform Black Wireless Contr...
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
MOZA R5 Bundle Direct Drive Wheel Base With Standalone ES Steerin...
In stock with SupplierR11,899.00
Razer RZ06-05580200-R3G1 Raiju V3 Pro Multi-Platform White PS5 Co...
In stock with WootwareR6,999.00
R5,399.00
Save: R 1,600!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech G |
| Series | Flight Controllers |
| Model | Flight Yoke System (945-000004) |
| Colour | Black |
| Interface | USB 2.0 Type-A |
| Displays | LED Indicator lights |
| Seven-segment LCD display (no backlight) | |
| Materials | ABS Plastic |
| Stainless steel | |
| Metal alloy | |
| Flight Yoke | |
| Dimensions | 310 x (380 - 464) - 185mm (W x D x H) |
| Weight | 2.094kg |
| Cable Length | 1.8m (power) |
| Throttle Quadrant | |
| Dimensions | (165 - 175) x (110 - 175) x 90mm (W x D x H) |
| Weight | 0.694kg |
| Cable Length | 1.5m (power) |
| General | |
| Software | Logitech Flight Yoke System Software with optional Profiles Pack |
| Operating System Support | Windows 7, 8.1 32 & 64-bit |
| Windows 10 64-bit | |
| Windows 11 64-bit | |
| Requirements | USB 2.0 Type-A Port (host) |
| Internet Connection to download software | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



