MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,199.00
Save: R 1,300!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R4,999.00
Save: R 2,200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | PRO X SE |
| Model | 981-001470 |
| Headphone | |
| Driver | Hybrid mesh PRO-G 50 mm |
| Magnet | Neodymium |
| Frequency response | 20 - 20 000 Hz |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 91.7 dB SPL @ 1 mW & 1 cm |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Ear and head pads | Memory Foam Leatherette |
| Pro Microphone | |
| Pickup Pattern | Cardioid (Unidirectional) |
| Type | Electret Condenser |
| Size | 6 mm |
| Frequency response | 100 - 10 000 Hz |
| General | |
| PC Cable Length | 2m |
| Y splitter | 120mm |
| Requirements | PC with USB port |
| Windows 7 or later | |
| Internet connection for optional software download | |
| Package Contents | PRO X SE wired gaming headset |
| Leatherette ear pads (installed) | |
| USB external sound card | |
| Detachable mic | |
| 2m PC cable with inline volume and mute | |
| Y splitter for separate mic and headphone ports | |
| User documentation | |
| Dimensions | 138 mm x 94 mm x 195 mm |
| Weight | 320g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Love this headset - Thomas , 16 February 2026
I've always seen youtubers and pro gamers using this headset with the distinct silver "G" on the sides. Its a very sleek headset and I really admire the design. Sound quality is great and mic quality is amazing. Everyone in game compliments the quality. Customizable with Logitech's software and Blue Voice features.
- The little brother of the Pro X - Joshua , 14 January 2026
It’s essentially the same as the Pro X, with the only difference being the earcup material. I bought this as a replacement for my broken Pro X and simply transferred the earcups over, as I prefer the original material.
Other than that, it’s the same headset and works perfectly.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









