Features

Product Description
Additional Information
Reviews (2)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | H390 Series |
| Model | H390 Black (981-000406) |
| Connectivity | USB 2.0 Type-A Wired |
| Power | USB Bus Powered |
| Microphone | |
| Type | Bi-directional Microphone Array |
| Frequency Response | 100 Hz - 10 KHz |
| Microphone Sensitivity | -17 dBV/Pa /- 4 dB |
| Speakers | |
| Frequency response | 20 Hz - 20 kHz |
| Speaker Sensitivity | 94 dBV/Pa /- 3 dB |
| Input Impedence | 32 Ohm |
| General | |
| Compatibility | Works with Windows, macOS, or Chrome-based computers via USB Type-A |
| Supports all major voice & video calling applications | |
| Dimensions | 171 x 151 x 68mm (H x W x D) |
| Weight | 0.197kg |
| Cable Length | 1900mm (1.9m) |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Noise cancelling mic actually works very well, excellent value for money - Albie, 17 August 2020
I was skeptical about the capabilities of a headset with a noise cancelling mic at this price. I'm glad to say it actually works very well. No more disturbances on my conf calls
- Decent - DEV, 1 June 2020
Comfortable and 'cheap' relative to the quality of the product. Can you get better, yes, but you don't pay half your IT budget for something that is decent. Win.
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
Stock Coming SoonR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
Stock Coming SoonR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG Kithara HIFIMAN Planar Magnetic MEMS Boom Balanced Multi...
Stock Coming SoonR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!










