Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lorgar |
| Series | NOAH 101 |
| Model | LRG-GHS101B |
| Audio System Type | Headset |
| Connectivity Technology | Wired |
| Form Factor | Full Size (over-ear) |
| Driver Diameter | 40 mm |
| Mount Type | Head-band |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Sensitivity | 113 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphones Technology | Dynamic |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| System Components | 2 Speakers |
| Microphone Form Factor | Retractable |
| Included Accessories | Splitter Adapter |
| Quick Start Guide | |
| Dimensions | 185mm x 195mm x 80mm |
| Nominal Weight | 0.245 kg |
| Cable Length | 2 m |
| Destination | PC |
| Tablet | |
| Cellular Phone | |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 3kHz |
| Audio Interface | 1 (3.5-mm minijack) |
| External Color | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
Customers Who Bought This Also Bought












